Honeywell Sensing and Productivity Solutions 101TL2-6F
101TL2-6F picture photo
Mfg. Part Number
101TL2-6F
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPST-NO 7.5A 115V
Datasheet Download
101TL2-6F.pdf
Availability of 101TL2-6F
QUANTITY
101TL2-6F Order Process
Ship out your order
Specifications of 101TL2-6F
Internal Part NumberEIS-101TL2-6F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesTL
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating7.5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLocking Lever
Actuator Length26.67mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleIWTS
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.40mm Dia
Bushing Thread15/32-32
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Features-
Actuator MaterialNickel Plated
Electrical Life-
Operating Temperature-65°C ~ 71°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)101TL2-6F
Related Links101T, 101TL2-6F Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
101TL2-6F Details Description
Related parts for 101TL2-6F
MOSFET N-CH 150V 1.9A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 20% 1411 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf