API Delevan 103R-122HS
103R-122HS picture photo
Mfg. Part Number
103R-122HS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 360MA 740 MOHM
Datasheet Download
103R-122HS.pdf
Availability of 103R-122HS
QUANTITY
103R-122HS Order Process
Ship out your order
Specifications of 103R-122HS
Internal Part NumberEIS-103R-122HS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series103R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance1.2µH
Tolerance±3%
Current Rating360mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)740 mOhm Max
Q @ Freq22 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant130MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.91mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)103R-122HS
Related Links103R-, 103R-122HS Datasheet, API Delevan Distributor
103R-122HS Details Description
Related parts for 103R-122HS
RES SMD 13K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1A D2PAK datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
EMI FILTER 500VAC 20A SCREW TERM datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 50.4VA CHAS MNT datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.31K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP DUAL SZE16 M32 datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.1W SSM datasheet.pdf