ITT Cannon, LLC KPTB18-11PS
KPTB18-11PS picture photo
Mfg. Part Number
KPTB18-11PS
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Adapters
Brief Description
CONN ADAPTER 11P-11P F-M PNL MNT
Datasheet Download
KPTB18-11PS.pdf
Availability of KPTB18-11PS
QUANTITY
KPTB18-11PS Order Process
Ship out your order
Specifications of KPTB18-11PS
Internal Part NumberEIS-KPTB18-11PS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Adapters
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector StyleStandard
Convert From (Adapter End)Female Sockets
Convert To (Adapter End)Male Pins
Shell Size - Insert (Convert From)18-11
Shell Size - Insert (Convert To)18-11
Number of Positions (Convert From)11
Number of Positions (Convert To)11
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeBayonet Lock
Housing MaterialAluminum Alloy
Housing ColorOlive
Features-
Ingress Protection-
Shielding-
Current Rating13A
Voltage Rating1000VAC, 1400VDC
Orientation (Convert From)N (Normal)
Orientation (Convert To)N (Normal)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPTB18-11PS
Related LinksKPTB1, KPTB18-11PS Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPTB18-11PS Details Description
Related parts for KPTB18-11PS
IC OPAMP GP 1.9MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG ADPT 28PIN ROUND GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MINITEK HDR VRT POL&LAT datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
VARIABLE COVER PLATE & GASKET datasheet.pdf
RES 412 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf