Vishay/Dale RLR20C1431FRB14
RLR20C1431FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1431FRB14
Brief Description
RES 1.43K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1431FRB14.pdf
Availability of RLR20C1431FRB14
QUANTITY
RLR20C1431FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1431FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C1431FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1431FRB14
Related LinksRLR20C1, RLR20C1431FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1431FRB14 Details Description
Related parts for RLR20C1431FRB14
CONN HOUSING 6POS .156 W/RAMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC CLK SOURCE DGTL VID 16-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 158 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf