Illinois Capacitor 104MSR100K
104MSR100K picture photo
Mfg. Part Number
104MSR100K
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 10% 100V RADIAL
Datasheet Download
104MSR100K.pdf
Availability of 104MSR100K
QUANTITY
104MSR100K Order Process
Ship out your order
Specifications of 104MSR100K
Internal Part NumberEIS-104MSR100K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMSR
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.217" W (12.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)104MSR100K
Related Links104MS, 104MSR100K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
104MSR100K Details Description
Related parts for 104MSR100K
EMITTER IR 940NM 50MA SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 205MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.21 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 4TMLF datasheet.pdf