Illinois Capacitor 104MWR400K
104MWR400K picture photo
Mfg. Part Number
104MWR400K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 10% 400V AXIAL
Datasheet Download
104MWR400K.pdf
Availability of 104MWR400K
QUANTITY
104MWR400K Order Process
Ship out your order
Specifications of 104MWR400K
Internal Part NumberEIS-104MWR400K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMWR
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 0.748" L (7.50mm x 19.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)104MWR400K
Related Links104MW, 104MWR400K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
104MWR400K Details Description
Related parts for 104MWR400K
RES SMD 1.5M OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 670000UF 6.3V SCREW datasheet.pdf
SHORT LINK COMB INSUL DIN 3POLE datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 230VAC TERM datasheet.pdf
BOARD EVAL LMZ23608 datasheet.pdf
LED PMI PROMINENT GREEN datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR MEL 455 MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 390 OHM 8SIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.1V DUAL 15V datasheet.pdf