API Delevan 105R-562KS
105R-562KS picture photo
Mfg. Part Number
105R-562KS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 170MA 3.3 OHM
Datasheet Download
105R-562KS.pdf
Availability of 105R-562KS
QUANTITY
105R-562KS Order Process
Ship out your order
Specifications of 105R-562KS
Internal Part NumberEIS-105R-562KS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series105R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreIron
Inductance5.6µH
Tolerance±10%
Current Rating170mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.3 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant47MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.91mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)105R-562KS
Related Links105R-, 105R-562KS Datasheet, API Delevan Distributor
105R-562KS Details Description
Related parts for 105R-562KS
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
POWER ENT MOD W/FILTER 8A M5 2PL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
4-DIGIT 115/230 VAC W/RED DISP datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 505MA 330 MOHM datasheet.pdf
IC DDR3 4G NANA FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf