Illinois Capacitor 106MHBS60K2JA
106MHBS60K2JA picture photo
Mfg. Part Number
106MHBS60K2JA
Brief Description
CAP FILM 10UF 10% 1.1KV RADIAL
Datasheet Download
106MHBS60K2JA.pdf
Availability of 106MHBS60K2JA
QUANTITY
106MHBS60K2JA Order Process
Ship out your order
Specifications of 106MHBS60K2JA
Internal Part NumberEIS-106MHBS60K2JA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package66
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1100V (1.1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)5.5 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
Height - Seated (Max)1.732" (44.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)106MHBS60K2JA
Related Links106MHB, 106MHBS60K2JA Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
106MHBS60K2JA Details Description
Related parts for 106MHBS60K2JA
RES 732 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 4A SOT89 datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMD datasheet.pdf
IC SMART PWR SSR ISO POWERSO10 datasheet.pdf
CONN PLUG 19 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 13POS datasheet.pdf