API Delevan 108R-183GS
108R-183GS picture photo
Mfg. Part Number
108R-183GS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 75MA 4.4 OHM SMD
Datasheet Download
108R-183GS.pdf
Availability of 108R-183GS
QUANTITY
108R-183GS Order Process
Ship out your order
Specifications of 108R-183GS
Internal Part NumberEIS-108R-183GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series108R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreIron
Inductance18µH
Tolerance±2%
Current Rating75mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4.4 Ohm Max
Q @ Freq32 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant21MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.91mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)108R-183GS
Related Links108R-, 108R-183GS Datasheet, API Delevan Distributor
108R-183GS Details Description
Related parts for 108R-183GS
CONN DIN PLUG 64POS RT ANG PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
VCO 2900-3300 MHZ REDBOX datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 0.50MM 39POS datasheet.pdf
TRIMMER 47K OHM 0.05W SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 98POS datasheet.pdf