Bourns Inc. CRT1206-BY-4702ELF
CRT1206-BY-4702ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT1206-BY-4702ELF
Brief Description
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/8W 1206
Datasheet Download
CRT1206-BY-4702ELF.pdf
Availability of CRT1206-BY-4702ELF
QUANTITY
CRT1206-BY-4702ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT1206-BY-4702ELF
Internal Part NumberEIS-CRT1206-BY-4702ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT1206-BY-4702ELF
Related LinksCRT1206-B, CRT1206-BY-4702ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT1206-BY-4702ELF Details Description
Related parts for CRT1206-BY-4702ELF
CAP CER 0.1UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 5.23 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 64COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
IC SRAM 256K X 8 3.3V 32-TSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
ADAPTER M/F SMA/SSMA 25GHZ datasheet.pdf