Illinois Capacitor 108ULR016MGU
108ULR016MGU picture photo
Mfg. Part Number
108ULR016MGU
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 1000UF 20% 16V T/H
Datasheet Download
108ULR016MGU.pdf
Availability of 108ULR016MGU
QUANTITY
108ULR016MGU Order Process
Ship out your order
Specifications of 108ULR016MGU
Internal Part NumberEIS-108ULR016MGU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesULR
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)170 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsDecoupling
Ripple Current6.1A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)108ULR016MGU
Related Links108ULR, 108ULR016MGU Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
108ULR016MGU Details Description
Related parts for 108ULR016MGU
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8TDFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 48VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
LED RED CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG BLACK 250' datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
BCH-508HF-14 BK datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC datasheet.pdf