JST Sales America Inc. 10FMN-BMTR-A-TB
10FMN-BMTR-A-TB picture photo
Mfg. Part Number
10FMN-BMTR-A-TB
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC VERT 10POS 1.00MM SMD
Datasheet Download
10FMN-BMTR-A-TB.pdf
Availability of 10FMN-BMTR-A-TB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10FMN-BMTR-A-TB Order Process
Ship out your order
Specifications of 10FMN-BMTR-A-TB
Internal Part NumberEIS-10FMN-BMTR-A-TB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFMN
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions10
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.201" (5.10mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
Actuator Material-
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10FMN-BMTR-A-TB
Related Links10FMN-B, 10FMN-BMTR-A-TB Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
10FMN-BMTR-A-TB Details Description
Related parts for 10FMN-BMTR-A-TB
TOOL MANUAL CRIMPING FOR HR30 datasheet.pdf
LCD MODULE 16X4 SUPERTWIST W/LED datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 1A TO92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2PF 16V 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT IN-LINE 11POS W/PIN datasheet.pdf
PLUG HE14 IDC 90 2 P TUBE datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
MICRO 15C S /33 WHT 72" datasheet.pdf