TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W13-8HN
DTS24W13-8HN picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W13-8HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24W13-8HN.pdf
Availability of DTS24W13-8HN
QUANTITY
DTS24W13-8HN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W13-8HN
Internal Part NumberEIS-DTS24W13-8HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert13-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W13-8HN
Related LinksDTS24W, DTS24W13-8HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W13-8HN Details Description
Related parts for DTS24W13-8HN
TERMINAL BLOCK 6.35MM 3POS PCB datasheet.pdf
IC ADC SMPL 12BIT 80MSPS 48TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 3M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 109 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 576 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf