Murata Electronics North America NFE61PT361B1H9L
NFE61PT361B1H9L picture photo
Mfg. Part Number
NFE61PT361B1H9L
Manufacturer
Product Category
EMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
Brief Description
FILTER LC HIGH FREQ 360PF 2706
Datasheet Download
NFE61PT361B1H9L.pdf
Availability of NFE61PT361B1H9L
QUANTITY
NFE61PT361B1H9L Order Process
Ship out your order
Specifications of NFE61PT361B1H9L
Internal Part NumberEIS-NFE61PT361B1H9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Filters
FamilyEMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
SeriesEMIFIL®, NFE61P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeLow Pass
TechnologyLC (T-Type)
Number of Channels1
Center / Cutoff Frequency-
Attenuation Value-
Resistance - Channel (Ohms)-
Current2A
ValuesC = 360pF
ESD ProtectionNo
Filter Order2nd
ApplicationsGeneral Purpose
Package / Case2706 (6816 Metric), 3 PC Pad
Size / Dimension0.268" L x 0.063" W (6.80mm x 1.60mm)
Height0.075" (1.90mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NFE61PT361B1H9L
Related LinksNFE61PT, NFE61PT361B1H9L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
NFE61PT361B1H9L Details Description
Related parts for NFE61PT361B1H9L
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 200MA SOT523 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 680 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS .050 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS65056-195 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADCMP601 SC70-5 datasheet.pdf
RES 11.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DP3T 5A 120V datasheet.pdf
OSC XO 14.7456MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf