Delta Electronics 10KENG3EAM-R
10KENG3EAM-R picture photo
Mfg. Part Number
10KENG3EAM-R
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
MED FILTER 10A 115/250VAC
Datasheet Download
10KENG3EAM-R.pdf
Availability of 10KENG3EAM-R
QUANTITY
10KENG3EAM-R Order Process
Ship out your order
Specifications of 10KENG3EAM-R
Internal Part NumberEIS-10KENG3EAM-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKE Series General Purpose Filters
Standard Package210
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesKEN
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC10A
Voltage - IEC115/250VAC
Current - UL-
Voltage - UL-
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect
Switch Features-
FeaturesBleed Resistor
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.45mm x 21.90mm
Panel Thickness0.032" ~ 0.063" (0.80mm ~ 1.60mm)
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10KENG3EAM-R
Related Links10KENG, 10KENG3EAM-R Datasheet, Delta Electronics Distributor
10KENG3EAM-R Details Description
Related parts for 10KENG3EAM-R
CAP ARRAY 1.0UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 2.3A 65 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 11.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
.090 MALE TERMINAL(S) datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf