TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F15-97PE
DTS26F15-97PE picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F15-97PE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26F15-97PE.pdf
Availability of DTS26F15-97PE
QUANTITY
DTS26F15-97PE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F15-97PE
Internal Part NumberEIS-DTS26F15-97PE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F15-97PE
Related LinksDTS26F, DTS26F15-97PE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F15-97PE Details Description
Related parts for DTS26F15-97PE
CONN SOCKT IDC 16POS W/O KEY TIN datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 5V 25MHZ 20-PLCC datasheet.pdf
IGBT 600V 220A 833W SP4 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 240POS 5ROW R/A GOLD datasheet.pdf