Rubycon 10MS510MEFCT54X5
10MS510MEFCT54X5 picture photo
Mfg. Part Number
10MS510MEFCT54X5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10MS510MEFCT54X5.pdf
Availability of 10MS510MEFCT54X5
QUANTITY
10MS510MEFCT54X5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10MS510MEFCT54X5
Internal Part NumberEIS-10MS510MEFCT54X5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMS5
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current16mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10MS510MEFCT54X5
Related Links10MS510M, 10MS510MEFCT54X5 Datasheet, Rubycon Distributor
10MS510MEFCT54X5 Details Description
Related parts for 10MS510MEFCT54X5
CONN HEADER 19POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK TSOT23-8 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
RES 0.39 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN SOCKET 20POS 2.54MM datasheet.pdf