Rubycon 10MS533MEFCTZ5X5
10MS533MEFCTZ5X5 picture photo
Mfg. Part Number
10MS533MEFCTZ5X5
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10MS533MEFCTZ5X5.pdf
Availability of 10MS533MEFCTZ5X5
QUANTITY
10MS533MEFCTZ5X5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10MS533MEFCTZ5X5
Internal Part NumberEIS-10MS533MEFCTZ5X5
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current45mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10MS533MEFCTZ5X5
Related Links10MS533M, 10MS533MEFCTZ5X5 Datasheet, Rubycon Distributor
10MS533MEFCTZ5X5 Details Description
Related parts for 10MS533MEFCTZ5X5
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CRIMP DIE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 112BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
MBXL VERT HDR 6P datasheet.pdf
8P8C SMT SHIELDED 1 PORT datasheet.pdf
HDM 5EMPO140F155F T&G datasheet.pdf
KIT CQM II 3-5K SC 41MM N.A. datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf