Rubycon 10MXC27000MEFCSN30X30
10MXC27000MEFCSN30X30 picture photo
Mfg. Part Number
10MXC27000MEFCSN30X30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 27000UF 20% 10V SNAP
Datasheet Download
10MXC27000MEFCSN30X30.pdf
Availability of 10MXC27000MEFCSN30X30
QUANTITY
10MXC27000MEFCSN30X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10MXC27000MEFCSN30X30
Internal Part NumberEIS-10MXC27000MEFCSN30X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance27000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.95A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10MXC27000MEFCSN30X30
Related Links10MXC27000, 10MXC27000MEFCSN30X30 Datasheet, Rubycon Distributor
10MXC27000MEFCSN30X30 Details Description
Related parts for 10MXC27000MEFCSN30X30
PILOT LIGHT 5V INCAND ROUND RED datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W SNGL 5V OUT SIP7 datasheet.pdf
EMITTER IR 880NM 100MA TO-18 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10KOHM RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.42A 190 MOHM datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 16V 1812 2.60A datasheet.pdf
RCPT PNL MNT 7SKT SLD CUP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf