ASSMANN WSW Components A-TB508-VI12V
A-TB508-VI12V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-VI12V
Datasheet Download
A-TB508-VI12V.pdf
Availability of A-TB508-VI12V
QUANTITY
A-TB508-VI12V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-VI12V
Internal Part NumberEIS-A-TB508-VI12V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Number of Levels1
Positions Per Level12
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current16A
Voltage300V
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-VI12V
Related LinksA-TB50, A-TB508-VI12V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-VI12V Details Description
Related parts for A-TB508-VI12V
CONN HEADER 46POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf