Rubycon 10RX30330MTA8X11.5
10RX30330MTA8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
10RX30330MTA8X11.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10RX30330MTA8X11.5.pdf
Availability of 10RX30330MTA8X11.5
QUANTITY
10RX30330MTA8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10RX30330MTA8X11.5
Internal Part NumberEIS-10RX30330MTA8X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRX30
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current252mA
Impedance220 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10RX30330MTA8X11.5
Related Links10RX30330, 10RX30330MTA8X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
10RX30330MTA8X11.5 Details Description
Related parts for 10RX30330MTA8X11.5
IC HOT SWAP POWER MANAGER 16SOIC datasheet.pdf
OSC 3.3V PROG CMOS TRI ST 25PPM datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE 9COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CABLE 7COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V datasheet.pdf