Rubycon 10SZV33M5X5.5
10SZV33M5X5.5 picture photo
Mfg. Part Number
10SZV33M5X5.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
10SZV33M5X5.5.pdf
Availability of 10SZV33M5X5.5
QUANTITY
10SZV33M5X5.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10SZV33M5X5.5
Internal Part NumberEIS-10SZV33M5X5.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSZV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current52.25mA
Impedance1.8 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)