Rubycon 10TWL100KEFC10X16
10TWL100KEFC10X16 picture photo
Mfg. Part Number
10TWL100KEFC10X16
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 10% 10V RADIAL
Datasheet Download
10TWL100KEFC10X16.pdf
Availability of 10TWL100KEFC10X16
QUANTITY
10TWL100KEFC10X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10TWL100KEFC10X16
Internal Part NumberEIS-10TWL100KEFC10X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTWL
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10TWL100KEFC10X16
Related Links10TWL100, 10TWL100KEFC10X16 Datasheet, Rubycon Distributor
10TWL100KEFC10X16 Details Description
Related parts for 10TWL100KEFC10X16
IC ADC 20BIT 4CH MICROPWR 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP SOT23-5 datasheet.pdf
IC TV TUNER 30-TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 20A TO-247 datasheet.pdf
IC DSP 16BIT 533MHZ MDDR 400CBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 165POS 3ROW VERT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 800MA 60 MOHM datasheet.pdf
ADJUSTABLE LUG FOR DIVIDOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf