Rubycon 10ZL2200MG412.5X20
10ZL2200MG412.5X20 picture photo
Mfg. Part Number
10ZL2200MG412.5X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10ZL2200MG412.5X20.pdf
Availability of 10ZL2200MG412.5X20
QUANTITY
10ZL2200MG412.5X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10ZL2200MG412.5X20
Internal Part NumberEIS-10ZL2200MG412.5X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZL
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.652A @ 120Hz
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10ZL2200MG412.5X20
Related Links10ZL2200M, 10ZL2200MG412.5X20 Datasheet, Rubycon Distributor
10ZL2200MG412.5X20 Details Description
Related parts for 10ZL2200MG412.5X20
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
DIN RA HEADER F datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
508 TB PL PL DIN/R WF B datasheet.pdf
LEAD MINIPRO BOTH ENDS PVC CC 70 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf