Rubycon 10ZL3900MEFCG412.5X30
10ZL3900MEFCG412.5X30 picture photo
Mfg. Part Number
10ZL3900MEFCG412.5X30
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10ZL3900MEFCG412.5X30.pdf
Availability of 10ZL3900MEFCG412.5X30
QUANTITY
10ZL3900MEFCG412.5X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10ZL3900MEFCG412.5X30
Internal Part NumberEIS-10ZL3900MEFCG412.5X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.29A
Impedance16 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10ZL3900MEFCG412.5X30
Related Links10ZL3900ME, 10ZL3900MEFCG412.5X30 Datasheet, Rubycon Distributor
10ZL3900MEFCG412.5X30 Details Description
Related parts for 10ZL3900MEFCG412.5X30
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES FUSE 7.5K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON I 1.9-2.65MM WHT datasheet.pdf
TRANSDCR VLT AC RS485 0-150VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSH 2XSPDT 1A 30V datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf