Rubycon 10ZLG1200MEFCT810X20
10ZLG1200MEFCT810X20 picture photo
Mfg. Part Number
10ZLG1200MEFCT810X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10ZLG1200MEFCT810X20.pdf
Availability of 10ZLG1200MEFCT810X20
QUANTITY
10ZLG1200MEFCT810X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10ZLG1200MEFCT810X20
Internal Part NumberEIS-10ZLG1200MEFCT810X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.18A
Impedance14 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10ZLG1200MEFCT810X20
Related Links10ZLG1200M, 10ZLG1200MEFCT810X20 Datasheet, Rubycon Distributor
10ZLG1200MEFCT810X20 Details Description
Related parts for 10ZLG1200MEFCT810X20
CONN RING 14-16 AWG #5/16 PIDG datasheet.pdf
IC BUS SWITCH FET OCTAL 20-QFN datasheet.pdf
FUSE CERM 187MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 39 OHM 1206 datasheet.pdf
IC CLK MULT INTERNAL LCO 10MSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Cap, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 200V 2A SDIP datasheet.pdf