Aries Electronics, Inc. 11-004-152FB
11-004-152FB picture photo
Mfg. Part Number
11-004-152FB
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE 11POS .100 JUMPER 4 INCH
Datasheet Download
11-004-152FB.pdf
Availability of 11-004-152FB
QUANTITY
11-004-152FB Order Process
Ship out your order
Specifications of 11-004-152FB
Internal Part NumberEIS-11-004-152FB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series152FB
Cable TypeRibbon
Number of Conductors11
Pitch0.100" (2.54mm)
Length4.00" (101.6mm)
Length - Exposed Ends0.125" (3.18mm)
Termination StyleCompletely Exposed Wires on Both Sides with Protective Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)11-004-152FB
Related Links11-004, 11-004-152FB Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
11-004-152FB Details Description
Related parts for 11-004-152FB
INDUCTOR COMMON MODE 575UH SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY DETECT HF SOT-363 datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE BLUE CMP datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 698K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT SAS VERT datasheet.pdf
CAP FILM 0.002UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf