Everlight Electronics Co Ltd 11-21UBC/C430/TR8
11-21UBC/C430/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
11-21UBC/C430/TR8
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED BLUE CLEAR 1206 SMD
Datasheet Download
11-21UBC/C430/TR8.pdf
Availability of 11-21UBC/C430/TR8
QUANTITY
11-21UBC/C430/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 11-21UBC/C430/TR8
Internal Part NumberEIS-11-21UBC/C430/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMSL Update 01/Jul/2014
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorBlue
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating33mcd
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 1.10mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.8V
Current - Test20mA
Viewing Angle60°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant466nm
Wavelength - Peak428nm
Features-
Package / Case1206 (3016 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension3.00mm L x 1.50mm W
Height (Max)1.50mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)11-21UBC/C430/TR8
Related Links11-21UBC, 11-21UBC/C430/TR8 Datasheet, Everlight Electronics Co Ltd Distributor
11-21UBC/C430/TR8 Details Description
Related parts for 11-21UBC/C430/TR8
IC RCVR QUAD 3.3V HS LVDS 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 250UH 8A 41 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 74POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR SGL OD OUT SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.02UF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 178 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf