Bel Fuse Inc. 110IMY70-24-24-0IZG
110IMY70-24-24-0IZG picture photo
Mfg. Part Number
110IMY70-24-24-0IZG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 2X24V 70W
Datasheet Download
110IMY70-24-24-0IZG.pdf
Availability of 110IMY70-24-24-0IZG
QUANTITY
110IMY70-24-24-0IZG Order Process
Ship out your order
Specifications of 110IMY70-24-24-0IZG
Internal Part NumberEIS-110IMY70-24-24-0IZG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMelcher IMY70
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)50V
Voltage - Input (Max)137.5V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 224V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.3A, 1.3A
Power (Watts) - Manufacture Series70W
Voltage - Isolation4.2kV (4200V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case19-DIP Module (17 Leads)
Size / Dimension2.87" L x 1.88" W x 0.38" H (72.8mm x 47.8mm x 9.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max62W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)110IMY70-24-24-0IZG
Related Links110IMY70-, 110IMY70-24-24-0IZG Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
110IMY70-24-24-0IZG Details Description
Related parts for 110IMY70-24-24-0IZG
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IC REG CHARGE PUMP 5V 50MA 8MSOP datasheet.pdf
SENSOR PHOTOTRANS OUT SLOTTED datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 633MA 520 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 32.768MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf