Vishay Semiconductor/Diodes Division 110MT160KB
110MT160KB picture photo
Mfg. Part Number
110MT160KB
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
RECT BRIDGE 1600V 110A MTK
Datasheet Download
110MT160KB.pdf
Availability of 110MT160KB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
110MT160KB Order Process
Ship out your order
Specifications of 110MT160KB
Internal Part NumberEIS-110MT160KB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingBulk
Diode TypeThree Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)1600V
Current - DC Forward (If) (Max)110A
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseMTK
Supplier Device PackageMTK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)110MT160KB
Related Links110MT, 110MT160KB Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
110MT160KB Details Description
Related parts for 110MT160KB
CONN MINI-DIN 8PIN FEM VERTSCREW datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR OPTIMATE ST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
BOARD MOUNT SOCKET JUNCTION MODU datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 410MW SOD123 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 27A 3 MOHM SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 50W datasheet.pdf