Bourns Inc. 1120-120K-RC
1120-120K-RC picture photo
Mfg. Part Number
1120-120K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 11.4A 9 MOHM TH
Datasheet Download
1120-120K-RC.pdf
Availability of 1120-120K-RC
QUANTITY
1120-120K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 1120-120K-RC
Internal Part NumberEIS-1120-120K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package88
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1120
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±10%
Current Rating11.4A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)9 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.810" Dia (20.57mm)
Height - Seated (Max)0.840" (21.34mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1120-120K-RC
Related Links1120-1, 1120-120K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
1120-120K-RC Details Description
Related parts for 1120-120K-RC
RES SMD 732K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 4.22KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LIMIT SW CROSS ROLLER PLUNGER datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 6' NM TNCM datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf