NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPXM2102A
MPXM2102A picture photo
Mfg. Part Number
MPXM2102A
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENS PRESSURE 14.5 PSI MAX MPAK
Datasheet Download
MPXM2102A.pdf
Availability of MPXM2102A
QUANTITY
MPXM2102A Order Process
Ship out your order
Specifications of MPXM2102A
Internal Part NumberEIS-MPXM2102A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMPXM2102
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure14.5 PSI (100 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 40 mV (10V)
Accuracy-
Voltage - Supply10 V ~ 16 V
Port Size-
Port StyleNo Port
FeaturesTemperature Compensated
Termination StylePCB
Maximum Pressure58.02 PSI (400 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case5-SMD Module
Supplier Device Package5-MPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPXM2102A
Related LinksMPXM, MPXM2102A Datasheet, NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. Distributor
MPXM2102A Details Description
Related parts for MPXM2102A
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 2A TO-92 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.29A 228 MOHM datasheet.pdf
CABLE ASSY BOWDEN datasheet.pdf
RES 57K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 8POS SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 8HTSOP datasheet.pdf
CONN HDR 34POS TH/RA REVERSE datasheet.pdf