E-T-A 1140-G111-P1M1-14A
1140-G111-P1M1-14A picture photo
Mfg. Part Number
1140-G111-P1M1-14A
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 14A 250VAC 50VDC
Datasheet Download
1140-G111-P1M1-14A.pdf
Availability of 1140-G111-P1M1-14A
QUANTITY
1140-G111-P1M1-14A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1140-G111-P1M1-14A
Internal Part NumberEIS-1140-G111-P1M1-14A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series1140
Breaker TypeThermal
Current Rating14A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC50V
Number of Poles1
Actuator TypePush to Reset
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1140-G111-P1M1-14A
Related Links1140-G111, 1140-G111-P1M1-14A Datasheet, E-T-A Distributor
1140-G111-P1M1-14A Details Description
Related parts for 1140-G111-P1M1-14A
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-12V 41W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
PLUGGABLE OPTOCOUPLER 12VDC 5A datasheet.pdf
TERM BLOCK 7.50MM 17POS datasheet.pdf
CABLE 2COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 57MA 7.5 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 970MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONN DSUB T/H datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf