E-T-A 1140-G151-P7M1-15A
1140-G151-P7M1-15A picture photo
Mfg. Part Number
1140-G151-P7M1-15A
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC
Datasheet Download
1140-G151-P7M1-15A.pdf
Availability of 1140-G151-P7M1-15A
QUANTITY
1140-G151-P7M1-15A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1140-G151-P7M1-15A
Internal Part NumberEIS-1140-G151-P7M1-15A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series1140
Breaker TypeThermal
Current Rating15A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC50V
Number of Poles1
Actuator TypePush to Reset
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1140-G151-P7M1-15A
Related Links1140-G151, 1140-G151-P7M1-15A Datasheet, E-T-A Distributor
1140-G151-P7M1-15A Details Description
Related parts for 1140-G151-P7M1-15A
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
RELAY REED DPDT 250MA 12V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.3K OHM 2012 datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 250E 5.5KV BOLT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 182 OHM 1% 10W datasheet.pdf
IC AMP CURRENT SENSE 10-MSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf