Littelfuse Q4004D3RP
Q4004D3RP picture photo
Mfg. Part Number
Q4004D3RP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 400V 4A TO252
Datasheet Download
Q4004D3RP.pdf
Availability of Q4004D3RP
QUANTITY
Q4004D3RP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q4004D3RP
Internal Part NumberEIS-Q4004D3RP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)46A, 55A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)20mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q4004D3RP
Related LinksQ400, Q4004D3RP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q4004D3RP Details Description
Related parts for Q4004D3RP
JFET N-CH 40V 250MW SOT23 datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
CONN MAGJACK 16PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
MOD CABLE 12FT COILED datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
PT 4/1P OG datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP 12V datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW SOT323 datasheet.pdf