Vishay Semiconductor/Diodes Division 115CNQ015ASL
115CNQ015ASL picture photo
Mfg. Part Number
115CNQ015ASL
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 15V D618SL
Datasheet Download
115CNQ015ASL.pdf
Availability of 115CNQ015ASL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
115CNQ015ASL Order Process
Ship out your order
Specifications of 115CNQ015ASL
Internal Part NumberEIS-115CNQ015ASL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package400
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)15V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)55A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If370mV @ 55A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr20mA @ 15V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseD-61-8-SL
Supplier Device PackageD-61-8-SL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)115CNQ015ASL
Related Links115CNQ, 115CNQ015ASL Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
115CNQ015ASL Details Description
Related parts for 115CNQ015ASL
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 60W datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
WAFER SW 5P-3POS NON-SHORT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN SMB JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 24NH 650MA 180 MOHM datasheet.pdf