E-T-A 1170-21-D91-20A
1170-21-D91-20A picture photo
Mfg. Part Number
1170-21-D91-20A
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 20A 28VDC
Datasheet Download
1170-21-D91-20A.pdf
Availability of 1170-21-D91-20A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1170-21-D91-20A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1170-21-D91-20A
Internal Part NumberEIS-1170-21-D91-20A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series1170
Breaker TypeThermal
Current Rating20A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC28V
Number of Poles1
Actuator TypePush to Reset
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeHolder
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1170-21-D91-20A
Related Links1170-21, 1170-21-D91-20A Datasheet, E-T-A Distributor
1170-21-D91-20A Details Description
Related parts for 1170-21-D91-20A
CABLE FLAT FLEX 6POS 1MM 10" datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 50W D 32TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 10% 1411 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 4POS GOLD datasheet.pdf
RES 5 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 427 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
1016 TB SOCKET RA PCB/D datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V SMD datasheet.pdf