Amphenol Pcd 12-04BMMB-SL7001
12-04BMMB-SL7001 picture photo
Mfg. Part Number
12-04BMMB-SL7001
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE PIN M12
Datasheet Download
12-04BMMB-SL7001.pdf
Availability of 12-04BMMB-SL7001
QUANTITY
12-04BMMB-SL7001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 12-04BMMB-SL7001
Internal Part NumberEIS-12-04BMMB-SL7001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesLTW
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - InsertM12-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationScrew
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishNylon, Glass Filled
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12-04BMMB-SL7001
Related Links12-04BMM, 12-04BMMB-SL7001 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
12-04BMMB-SL7001 Details Description
Related parts for 12-04BMMB-SL7001
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 110V datasheet.pdf
CONN SDR 14POS R/A RECEPT datasheet.pdf
BATT PACK 12.0V D 6500MAH NIMH datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 22PS DL SMD AU datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 750 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 40KV Z5U DISK datasheet.pdf