Vishay/Dale RLR05C4750FSB14
RLR05C4750FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C4750FSB14
Brief Description
RES 475 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C4750FSB14.pdf
Availability of RLR05C4750FSB14
QUANTITY
RLR05C4750FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C4750FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C4750FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C4750FSB14
Related LinksRLR05C4, RLR05C4750FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C4750FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C4750FSB14
CONN HEADER .100 SINGL R/A 36POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 1600V 350A datasheet.pdf
CONNECTOR CARD D1U4CS OUTPUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CUT OFF datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.975" 5MM 3LD datasheet.pdf
RES 5.49 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf