AVX Corporation 12061A0R5BAT2A
12061A0R5BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061A0R5BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.50PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A0R5BAT2A.pdf
Availability of 12061A0R5BAT2A
QUANTITY
12061A0R5BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A0R5BAT2A
Internal Part NumberEIS-12061A0R5BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.50pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061A0R5BAT2A
Related Links12061A0, 12061A0R5BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061A0R5BAT2A Details Description
Related parts for 12061A0R5BAT2A
RES SMD 270 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 48 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MOD BOX SMD 6PORT WHITE datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 15POS datasheet.pdf
KJA 19C 19#12 PIN PLUG datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RESL MED SLIP RESIST BLK 4"X60' datasheet.pdf
CTV 30C MIXED SKT PLUG datasheet.pdf
96-Bit, 220 MHz True-Color Video RAM-DAC IC datasheet.pdf