AVX Corporation 12061A241JAT2A
12061A241JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061A241JAT2A
Brief Description
CAP CER 240PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A241JAT2A.pdf
Availability of 12061A241JAT2A
QUANTITY
12061A241JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A241JAT2A
Internal Part NumberEIS-12061A241JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061A241JAT2A
Related Links12061A2, 12061A241JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061A241JAT2A Details Description
Related parts for 12061A241JAT2A
IC PROGRAM 4.200V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 300MA 180 MOHM datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 8pF 100 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
B-050-00 datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 312.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf