AVX Corporation 12061A330JAT2A
12061A330JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061A330JAT2A
Brief Description
CAP CER 33PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A330JAT2A.pdf
Availability of 12061A330JAT2A
QUANTITY
12061A330JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A330JAT2A
Internal Part NumberEIS-12061A330JAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061A330JAT2A
Related Links12061A3, 12061A330JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061A330JAT2A Details Description
Related parts for 12061A330JAT2A
ENCODER ROTARY 12-24V 1024RES 2M datasheet.pdf
CONN D-SUB FEMALE SCREW LOCK datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
SW SAFETY DOOR 2NC VERTICAL 3M datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-6POS NONSHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
METRAL KIT 4323569-03 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN FFC 64POS .5MM datasheet.pdf