TDK Corporation MHQ1005P2N1BTD25
MHQ1005P2N1BTD25 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P2N1BTD25
Brief Description
FIXED IND 2.1NH 1A 60 MOHM SMD
Datasheet Download
MHQ1005P2N1BTD25.pdf
Availability of MHQ1005P2N1BTD25
QUANTITY
MHQ1005P2N1BTD25 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P2N1BTD25
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P2N1BTD25
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, MHQ-P
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance2.1nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant8GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P2N1BTD25
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P2N1BTD25 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P2N1BTD25 Details Description
Related parts for MHQ1005P2N1BTD25
CABLE ASSEM 2MM 20POS M-M 6" datasheet.pdf
IC DAC 8BIT R-R SC70-6 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
IC CLK BUFF 10OUT 200MHZ 44LQFP datasheet.pdf
FAN KIT 80MM GREY 230VAC 5PCS datasheet.pdf
170MM OD REDLED LOWANGLE LT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
RES 11.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD80 datasheet.pdf