AVX Corporation 12061A3R3CAT2A
12061A3R3CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061A3R3CAT2A
Brief Description
CAP CER 3.3PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A3R3CAT2A.pdf
Availability of 12061A3R3CAT2A
QUANTITY
12061A3R3CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A3R3CAT2A
Internal Part NumberEIS-12061A3R3CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061A3R3CAT2A
Related Links12061A3, 12061A3R3CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061A3R3CAT2A Details Description
Related parts for 12061A3R3CAT2A
RES SMD 36K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
KIT NANO-CLIP 6 CLIPS RED datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
RES 301 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 234K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFFER 220MHZ 9CH3.3V 16TSSOP datasheet.pdf
COUPLER 10DB 2GHZ-4GHZ INLINE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf