AVX Corporation 12061A821FAT2A
12061A821FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061A821FAT2A
Brief Description
CAP CER 820PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A821FAT2A.pdf
Availability of 12061A821FAT2A
QUANTITY
12061A821FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A821FAT2A
Internal Part NumberEIS-12061A821FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061A821FAT2A
Related Links12061A8, 12061A821FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061A821FAT2A Details Description
Related parts for 12061A821FAT2A
SWITCH ROTARY 16POS 6000 SERIES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC OP AMP P-P COMP MCPWR 8VSSOP datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 11.81"L X 7.87"W datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf