AVX Corporation 12061C122KAZ2A
12061C122KAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
12061C122KAZ2A
Brief Description
CAP CER 1200PF 100V X7R 1206
Datasheet Download
12061C122KAZ2A.pdf
Availability of 12061C122KAZ2A
QUANTITY
12061C122KAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061C122KAZ2A
Internal Part NumberEIS-12061C122KAZ2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061C122KAZ2A
Related Links12061C1, 12061C122KAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061C122KAZ2A Details Description
Related parts for 12061C122KAZ2A
RES SMD 0.025 OHM 5% 3.5W J LEAD datasheet.pdf
SWITCH PUSH 6PDT 0.5A 125V datasheet.pdf
CONN RECEPT 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 4.8MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 4.05K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 82 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 40MA 35 OHM TH datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 12A HIGH SPEED datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf