AVX Corporation 12061C222K4T4A
12061C222K4T4A picture photo
Mfg. Part Number
12061C222K4T4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V X7R 1206
Datasheet Download
12061C222K4T4A.pdf
Availability of 12061C222K4T4A
QUANTITY
12061C222K4T4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061C222K4T4A
Internal Part NumberEIS-12061C222K4T4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061C222K4T4A
Related Links12061C2, 12061C222K4T4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061C222K4T4A Details Description
Related parts for 12061C222K4T4A
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SOIC datasheet.pdf
XMITTER MINI HP FIB OPT ST PORT datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 2.5MM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 4.8"L X 4.72"W datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf