AVX Corporation 12061C472KAT9A
12061C472KAT9A picture photo
Mfg. Part Number
12061C472KAT9A
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V X7R 1206
Datasheet Download
12061C472KAT9A.pdf
Availability of 12061C472KAT9A
QUANTITY
12061C472KAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061C472KAT9A
Internal Part NumberEIS-12061C472KAT9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061C472KAT9A
Related Links12061C4, 12061C472KAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061C472KAT9A Details Description
Related parts for 12061C472KAT9A
CONN HEADER 32POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CAP MICA 30PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL MALE WR-MPC4 22-16AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ZYNQ-7000 VIDEO AND IMAGING KIT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A POWERFLAT datasheet.pdf
ENCLOSURE FREESTAND STEEL datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV DARLINGTON 6SMD datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf