AVX Corporation 12061C684KAT2A
12061C684KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061C684KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.68UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
12061C684KAT2A.pdf
Availability of 12061C684KAT2A
QUANTITY
12061C684KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061C684KAT2A
Internal Part NumberEIS-12061C684KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061C684KAT2A
Related Links12061C6, 12061C684KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061C684KAT2A Details Description
Related parts for 12061C684KAT2A
VARISTOR 23V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR RF3378 datasheet.pdf
RES 20 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT STR PCB 6POS GOLD datasheet.pdf
IC TXRX ETHERNET 64-QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 162VWM 287VC DO214AB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf