AVX Corporation 12061C684KAT2A
12061C684KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061C684KAT2A
Brief Description
CAP CER 0.68UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
12061C684KAT2A.pdf
Availability of 12061C684KAT2A
QUANTITY
12061C684KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061C684KAT2A
Internal Part NumberEIS-12061C684KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)